17 (4) сентября 2017 года - Собор Воронежских святых

Собор Воронежских святых

 

Этот праздник является важным для нашего Скита - в храме святителя Тихона Задонского хранится икона св. Митрофана Воронежского.

Тропарь Воронежским святым

глас 6

Под покровом Пресвятыя Богородицы,/ ниспосланнии нам духовнии стражи:/ вси воронежстии святии,/ приснии наши со святыми Митрофаном, Тихоном и Антонием заступницы:/ новомученицы и исповедницы Христовы,/ преподобнии боголюбцы и блаженнии подвижницы,/ в подвизех за Христа, чудесех и страданиих/ землю Русскую от царствующих град до Азова осиявшии,/ Христа Бога молите о стране нашей Православней// и о всех соборно вас почитающих.

Кондак Воронежским святым

глас 4

Во свете богомудрых иерархов,/ столпов веры Митрофана, Тихона и Антония,/ днесь красуется преславный град Воронеж,/ яко освященный собор святых предстоит Владыце Вседержителю:/ темже Силы Небесныя ликовствуют и Святую Троицу воспевают;/ с нимиже вси благодарственно вопием Богу/ о еже даровати нам оставление грехов// и велию милость.

 

Молитва Собору Воронежских святых

 

Всеславнии богопроповедницы и угодницы Христови, святителие и исповедницы, преподобнии и мученицы, иже в земли воронежстей просиявши, и Церковь Христову прославльшии, десницею Всевышняго насаждении, и в предивных селениих Отца Небесного ныне почивающии: пред иконою всечестною вашею молящееся, соборную память всех святых края воронежскаго и земель ему богопричтенных празднующее, со умилением припадаем пред ликом вашим всесиятельным, и молим вы: милостию, юже стяжали есте пред Господем, испросите нам у престола Живоначальныя Троицы оставления грехов и богатыя милости. Да просветятся вси людие, верно почитающии всесвятую память вашу, светом добродетельнаго и всесмиреннаго жития, и сиянием подвигов и чудес ваших: да низпослет Господь нам мир и благоденствие людем земли сея и всему Отечеству нашему Христианскому, да утверждается и процветает в нем православие. На заступление Ваше уповающе мы святоотеческаго покрова просим, яко, маловерных нас сущих, верою сквозе мрак века неверия осияваете, и яко страстьми нас обуреваемых безстрастию Христову научаете. Темже навыкохом к вам прибегати, скорым целителем и окормителем, и небесным стражем, заступником и защитником в мори житейстем пребывающым: в вас бо, вси святи наши благодетелие, богоразумию сподобляемся и заповедех Христовых соблюдаемся. О велиции угодницы и святителие Божии: столпе веры и бооспасаемаго града Воронежа Митрофане: чудотворче Задонский и златословесниче Тихоне: третие светило благодати земли нашея, святителю Антоние, духовный собрате предивному саровскому старцу Серафиму! Возмолитеся со всеми святыми собора угодников Христовых ко Господу нашему Всемилостивому, да дарует всем верным чадом Его дух братолюбия и кротости, миролюбия и смирения, во еже не преткнутися нам грешным о соблазны диаволи, ниже преступити словес Евангельских, и темже да сподобит нас покаяния всесмиреннаго, ни да отступит от нас недостойных милостию Своею, во еже и нам востати во время подобно одесную престола Вседержителева, идеже и вы, всеблазии заступницы наши, предстоите, и вкупе со ангельскими силами воспеваете Животворящую Троицу, в Нейже Отца, и Сына, и Святаго Духа ныне, и присно, и во веки веков: Аминь.


Проповедь протоиерея Александра Симакова в день Собора Воронежских святых