21 (8) мая 2017 года - Неделя 6-я по Пасхе, о слепом.

Апостола и евангелиста Иоанна Богослова


Апостол Иоанн Богослов

Сегодня в Скиту Алексеевского женского монастыря при храме святителя Тихона Задонского после Божественной Литургии проповедь произнёс протоиерей Сергий Теплов. В своём слове о. Сергий разъяснил значение прочитанной сегодня главы из Евангелия, рассказал об истории прозрения слепого, а также зачитал обращение Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла по случаю принесения в Россию мощей Великого угодника Божия - Николая Чудотворца, архиепископа Мир Ликийских.

 

Тропарь апостолу Иоанну Богослову

глас 2

Апостоле, Христу Богу возлюбленне,/ ускори избавити люди безответны,/ приемлет тя припадающа/ Иже падша на перси приемый./ Егоже моли, Богослове,/ и належащий облак языков разгнати,// прося нам мира и велия милости.

Кондак апостолу Иоанну Богослову

глас 2

Величия твоя, девственниче, кто повесть?/ Точиши бо чудеса, и изливаеши исцеления,/ и молишися о душах наших,// яко Богослов и друг Христов.

Молитва апостолу и евангелисту Иоанну Богослову

О, великий апостоле, евангелисте громогласный, Богослове изящнейший, тайновидче неизреченных откровений, девственниче и возлюбленный наперсниче Христов Иоанне! Приими нас, грешных, под твое сильное заступление прибегающих. Испроси у Всещедраго Человеколюбца Христа Бога нашего, Иже пред очесы твоими Кровь Свою за ны, непотребныя рабы Своя, излиял есть, да не помянет беззаконий наших, но да помилует нас и сотворит с нами по милости Своей: да дарует нам здравие душевное и телесное, всякое благоденствие и изобилие, наставляя нас обращати оная во славу Его, Творца, Спасителя и Бога нашего, по кончине же временныя жизни нашея от немилосердных истязателей на воздушных мытарствах да избавит нас, и тако да достигнем, тобою водимии и покрываемии, Горняго онаго Иерусалима, егоже славу ты во откровении зрел еси, ныне же нескончаемыя радости наслаждаешися. О, великий Иоанне! Сохрани вся грады и страны христианския, храм сей, служащих и молящихся в нем, от глада, губительства, труса и потопа, огня и меча, нашествия иноплеменных и междоусобныя брани; избави нас от всякия беды и напасти и молитвами твоими отврати от нас праведный гнев Божий, и Его милосердие нам испроси, да вкупе с тобою сподобимся прославляти в невечернем дни пресвятое имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

 


   

Проповедь протоиерея Сергия Теплова (часть 1)

 

Проповедь протоиерея Сергия Теплова (часть 2)